Joanna Mydłowska
Dowiedz się więcej o Joannie Mydłowskiej. Skrzypaczce, nauczycielce i pomysłodawczyni Mydłowska Atelier.
Joanna Mydłowska
Joanna Mydłowska dorastała w domu o silnych tradycjach muzycznych. Ojciec Janusz Mydłowski skrzypek, altowiolista i nauczyciel, zaszczepił w swoich dzieciach fascynację instrumentami smyczkowymi.
PASJA I DETERMINACJA
Kształtowanie pasji, nauka w szkole muzycznej, koncerty i ćwiczenia sprawiły, że ścieżka muzyczna stała się naturalnym wyborem młodej skrzypaczki. Hart ducha, dyscyplina i pełne oddanie się pasji skłoniły Joannę Mydłowską do odbycia kursu mistrzowskiego u jednego z najlepszych warszawskich pedagogów.
KURS MISTRZOWSKI
U PROFESORA ŁAWRYNOWICZA
Mowa o Profesorze Mirosławie Ławrynowiczu, artyście nazywanym nauczycielem elit, z którym szansę na współpracę dostali jedynie nieliczni. Mistrzowski kurs
z Ławrynowiczem staje się ważnym momentem w życiu dwunastoletniej artystki. Mydłowska, mimo młodego wieku, uzyskuje pewność, że obrana droga nie jest jedynie konsekwencją tradycji rodzinnych, a staje się w pełni świadomą decyzją.
DOŚWIADCZENIE I DROGA MUZYCZNA
Rezygnuje z nauki w miejscowej szkole muzycznej i decyduje się na dalsze kształcenie muzyczne w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Owocuje to rozwojem i dorastaniem wśród ambitnych młodych artystów, licznymi zagranicznymi koncertami oraz koncertami w Filharmonii Podlaskiej.
W wieku 17 lat zostaje przyjęta do Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, gdzie pod kierunkiem mgr. B. Powichrowskiej kolejne dwa lata przygotowuje się do egzaminów wstępnych na studia. Szkoła zapewnia jej możliwość koncertowania w Polskim Radiu, Filharmonii Narodowej oraz kontaktu z najlepszymi profesorami podczas odbywających się warszawskich kursów mistrzowskich m. in. u profesora Bartosza Bryły i Tadeusza Gadziny. Oczywistym wyborem uczelni dla Joanny Mydłowskiej staje się stolica wiolinistyki – Poznań. Odbywający się tam co pięć lat Konkurs Wieniawskiego i renoma uczelni z której niejednokrotnie wychodzili laureaci tego Konkursu przyciąga do dziś na egzaminy najlepszych skrzypków z całej Polski. Czas studiów u profesora Mariusza Dereweckiego, a następnie Michała Grabarczyka to czas intensywnego ćwiczenia, pracy nad techniką oraz repertuarem. Jest to również czas wyjazdu na liczne kursy mistrzowskie do znanych profesorów na świecie i Polsce takich jak: Yuri Volgin ( Madryt), Marcin Baranowski ( Poznań), Eugeny Durnovo (Moskwa), Tomasz Tomaszewski ( Berlin ), oraz międzynarodowych konkursów muzycznych m.in we Włoszech – Castellana Grotte (III nagroda), Padwa (wyróżnienie), oraz stypendiów Instytutu Adama Mickiewicza, oraz Pro Bono Musicae. Studia to również czas fascynacji muzyką kameralną. Wraz z Eleną Shevchenko – pianistką i kompozytorem Joanna Mydłowska tworzy duet kameralny – Dell’ Est Duo violin&piano, który prowadzi wybitny polski pianista Marek Drewnowski. Pod jego kierunkiem artystki przygotowują repertuar na Międzynarodowy Konkurs Kameralny w Lyonie i nawiązują współpracę koncertową m.in z Towarzystwem Muzycznym im. A. Rubinsteina, oraz Muzeum Historycznym i Akademią Muzyczną w Łodzi.